Rodinný dům ve Východní upoutá pozornost na první pohled a je to skutečný originál. Majitelé totiž jako první na Slovensku při jeho stavbě použili provětrávanou fasádu Diagonal 2H. Dům je navržen tak, aby tvarově zapadl do stávající zástavby, přizpůsobil se kopci, využil co nejvíce slunečních tepelných zisků a v létě se nepřehříval.
Záři moderním designem v tradiční podtatranské obci a je autorským dílem majitelky. Navrhli ho, a částečně i zrealizovali, projektový inženýr v automatizaci a architektka. Je to na něm znát nejen zvenčí, ale také při pohledu na detaily. „Při stavbě domu jsme chtěli využít funkci provětrávané fasády, aby se v létě nepřehříval a „dýchal“. Již na začátku jsme měli vymyšlený typ konstrukce, ale hledali jsme způsob, který by byl jednoduchý na realizaci, dostupný a splňoval naše požadavky. Při konzultaci o zateplení střechy nám nabídl obchodní zástupce Knauf Insulation systém Diagonal 2H, docela se nám to řešení zalíbilo,“ říká majitel Ľubo.
Rozhodli se, že jdou do toho, i když s rizikem. Nikdo před nimi totiž na Slovensku takový typ konstrukce na rodinném domě nerealizoval a tak se u nás neměli s kým podělit o zkušenosti, detaily i výsledky řešení po době užívání domu s tímto druhem zateplení. Udělali si to tedy svépomocí. Po nespočtu kreslení detailů a možností dosáhli vizuálně toho, co si navrhli. „Montáž byla jednoduchá, problémové detaily hlavně kolem oken, ve výklencích a na úzkých plochách jsme, zdá se, vyřešili s minimalizováním tepelných mostů,“ dodává majitel. Jelikož v domě bývají již třetí zimu, od srpna 2019, čas a klimatické podmínky jejich řešení prověřili. Provětrávaná fasáda Diagonal 2H je však součástí celého promyšleného komplexního řešení.
Moderní bílodřevěný rodinný dům s šedou šikmou střechou v podtatranské obci
Zdroj: Knauf Insulation
Vnější obal domu je kombinací dvou klasických obvodových stěn s omítkou a dvou s provětrávanou fasádou, které na povrchu překrývají dřevěné obklady a falcovaný hliníkový plech, který plynule přechází na šikmou střechu jako střešní krytina. Majitelka vložila do svého návrhu jasnou formu Skandinávie se spoustou přírodních materiálů. Během navrhování domu bylo třeba provést přepočty tepelných zisků, jak se v lokalitě pohybuje Slunce v každém ročním období. Podle toho jsou navržena i okna z každé světové strany, aby získala co nejvíce tepelných zisků. „Bydlíme na severu Slovenska, kde je topná sezóna pomalu 10 měsíců, ale nám stačí zapnout vytápění začátkem listopadu. Do té doby si dům sám vykompenzuje udržení příjemné teploty, pokud venku neklesne teplota pod nulu na déle než 3-4 dny,“ vysvětluje majitel.
Efektní falcovaná krytina nemá jen estetickou funkci. „Na severní straně domu máme parkoviště, takže jsme tam uvažovali nad povrchovou úpravou, která by byla smývatelná. Jelikož je tam fasáda vystavena výfukovým plynům, nečistotě z kol a sněhové čepici, nechtěli jsme, aby byla hned znečištěná, což by v případě omítky byla,“ říká majitelka. Plech ve spojení s provětrávanou fasádou se ukázal jako ideální řešení, lze jej za pár minut vystříkat vodou a je čistý.
S tepelným komfortem v domě jsou majitelé nadmíru spokojeni. Dům se nepřehřívá, zajišťuje to i kompaktní „obálka” bez tepelných mostů. Severní a západní stranu chrání provětrávaná fasáda s minerální izolací Mineral Plus v tloušťce 160 mm, která přechází i na střechu, kde je použita izolace Unifit 032 v tloušťce 400 mm. Na východní a jižní straně překrývá masivnější železobetonové překlady izolace Sma o tloušťce 200 mm. Vrchní vrstva je silikonová omítka v kombinaci se dřevem.
Dřevohliníková okna s izolačním trojsklem mají z interiéru dřevěný vzhled a z exteriéru bezúdržbovou hliníkovou kapotáž. „Mají zvýšený koeficient propustnosti světla, takže přinášejí v zimě větší tepelné zisky. V létě jsou k dispozici exteriérové žaluzie, které přebytečné teplo udržují z vnější strany,“ vysvětlují majitelé. Na vytápění a přípravu teplé vody využívají plynový kondenzační kotel a v obývacím pokoji krb pro příjemnou atmosféru.
Interiér domu si majitelé domu navrhli nadčasově a funkčně tak, aby se hlavně oni cítili příjemně a s odstupem času říkají: „Nenacházíme zde nic, co bychom chtěli změnit, dům nám slouží na 100%, líbí se nám a cítíme se zde velmi dobře. Najdeme zde i tradiční tatranské prvky: „Místy vypadá jako chata a místy jako dům. Proto ho s úsměvem voláme chatodem,“