VÍTE, JAKÉ PŘÍRODNÍ LÁTKY ZLEPŠÍ VAŠI NÁLADU?

Dobrá nálada je v dnešních dnech spíše vzácností než běžnou realitou. Znáte způsoby, jak ji zlepšit přirozeným způsobem? Existují látky, které mají tu sílu, snadno je zakomponujeme do stravy a nemají žádné vedlejší efekty.

Rybí olej

Rybí olej je velmi užitečný, pokud pociťujeme smutek, úzkosti nebo mírné deprese. Odborníci doporučují začít s jedním gramem denně a postupně zvýšit dávku na dva. Rybí olej má dvě složky: EPA a DHA. Vybírejme si produkt, který má alespoň 60 procent EPA (40 DHA). Účinek se dostaví za šest až osm týdnů.

Pozor však, máme-li vysoký cholesterol. Rybí olej může mírně zvýšit LDL, což není vždy ideální (ačkoli může také snížit triglyceridy a krevní tlak, což je dobré). A také může ředit krev, proto si před užíváním promluvte s lékařem, zvláště pokud užíváte léky na ředění krve.

Ashwagandha

Extrakt z kořene indické rostliny ashwagandha je užitečný při nadměrném stresu a také při úzkostech. Pomáhá i při nespavosti, ale ne hned první noc. Doporučené dávky se pohybují kolem 300 mg dvakrát denně po dobu nejméně šesti týdnů.

Neočekávejme výsledky hned po přidání výtažku do smoothie. K tomu, aby zafungoval, je třeba ho užívat denně několik týdnů.

Opatrnost je třeba v případě hormonálních onemocnění, protože tato bylina může ovlivnit hladinu hormonů.

Sam-E (S-adenosylmethionin)

Tento přípravek je užitečný při mírné depresi, speciálně, pokud nemůžete užívat rybí olej. Zvyšuje hladinu energie, proto je třeba začít postupně a pomalu. Odborníci doporučují pro začátek 200 mg denně během týdne; 400 na další týden. Neměli bychom užívat více než 800 mg dvakrát denně. Než ucítíme změnu, trvá to asi šest týdnů.

Female and male in casual clothes sitting by the window in their living room at home, cuddling gently and drinking an afternoon tea during a rainy day.

Vědci zkoumají účinky Sam-E na depresi již od 70. let minulého století a v některých zemích Evropy je schválen jako antidepresivum.

NA IMUNITNÍ SYSTÉM VPLÝVÁ I STRAVA, KTEROU PŘIJÍMÁME
Silný imunitní systém se opírá o zdravou výživu. Obecně jde o neuvěřitelně komplexní systém, který vás nepřetržitě chrání a obraňuje. To, jestli funguje správně,… Čti dál
Rozchodnice růžová (Rhodiola Rosea)

Je užitečná při mírné depresi a duševní únavě, i když je třeba provést více studií. Výzkumy o tom, zda pomáhá při úzkosti jsou smíchány.

Existuje studie, která ukázala, že 340 mg jednou nebo dvakrát denně po dobu nejméně šesti týdnů může zlepšit náladu a podpořit emocionální stabilitu.

Hledejme produkt, který obsahuje účinné látky v koncentracích, které byly zkoumány – tedy přípravek s obsahem 3 procenta složky zvané „rozavín“ a nejméně 1 procento „salidrozidů“.