TRÁPIE VÁS LUPINY? VYZKOUŠEJTE TYTO DOMÁCÍ KÚRY!

Pokud se vám článek líbil, sdílejte
Lupy jsou nevzhledné, ale velmi běžné a obecně lze snadno léčit. Svědivá, bolavá, šupinatá pokožka hlavy potřebuje jemné ošetření, v závažnějších případech návštěvu kožního lékaře. Lupy totiž mohou být způsobeny také kožním onemocněním. Častěji však jde jen o důsledek toho, že si vlasy neumýváme správně nebo si je myjeme příliš často, či naopak – vzácně.

Zajímavým faktem je, že lupy postihují přibližně 1 až 5 procent populace. Běžnější jsou u mužů, což je způsobeno vyšším poměrem androgenních hormonů, které mají vliv na produkci přirozeného mazu.

Co funguje proti lupům?

Začněme prevencí

Prevence je téměř vždy lepší než léčba. V případě lupů to znamená udržovat pokožku hlavy v dobrém stavu. Většina problémů s vlasy začíná na pokožce hlavy. Každý vlasový folikul produkuje maz a někteří lidé mají více mazu než jiní. Je důležité, aby folikuly a pokožka hlavy zůstaly čisté a zdravé, nebyly plné kožního mazu nebo zablokovány odumřelou kůží. Jinak jsou výsledkem lupy a infekce, což v konečném důsledku ovlivní kvalitu růstu vlasů.

Stručně řečeno, je-li naše pokožka hlavy zdravá, je méně pravděpodobné, že budeme trpět lupy. Vyzkoušet můžeme také produkty určené pro peeling vlasové pokožky.

Upravme návyky při mytí vlasů

Mytí vlasů příliš nebo příliš často způsobí tvorbu lupů proto, že ovlivní hladinu mazu v pokožce. V závislosti na typu a délce vlasů by se měly vlasy mýt 2-3krát týdně. Čím více si myjeme vlasy, tím více odstraňujeme přirozené oleje, které naše tělo produkuje, abychom si udrželi zdravou pokožku hlavy.

Na druhé straně, pokud si vlasy nemyjeme dostatečně často, maz se hromadí a vytváří šupinky. Důležité je najít rovnováhu.

Rozmotat kudrnaté vlasy může být náročná práce. Jak z krásných přirozených kadeří vytěžit maximum? Problém je v tom, že kudrny se mohou v krátké době změnit… Čti dál
Šampon proti lupům

Máme-li mírné lupy a chcete je jen udržet na uzdě, pak bude fungovat jemný, ale účinný šampon. Vyberme si šampon s antibakteriálním činidlem, které čistí vlasy, odstraňuje je, obnovuje rovnováhu pH pokožky hlavy a zároveň zklidňuje pokožku hlavy. Dobrým pomocníkem jsou také šampony obsahující zinek a složky z přírodních zdrojů.

Beautiful woman with perfect make-up

Peeling pomocí kartáče

Jednoduchého peelingu dosáhneme jemnou masáží pokožky hlavy čistým kartáčem na vlasy. Tato možnost je jednou z nejjednodušších domácích ošetření proti lupům. Za tímto účelem si pořiďme nový samostatný kartáč. Použijme ji při sprchování pro peeling pokožky hlavy, který odstraňuje nánosy produktů a lupy. Potom ji můžeme použít na sucho jako masážní nástroj pro uvolnění napjaté pokožky hlavy a celkové uvolnění napětí.