Boj s bídou prohráváme. Do chudoby se propadlo 45 tisíc lidí, miliarda od vlády jde zcela opačným směrem

Až 45 tisíc lidí. O tolik se zvýšil počet lidí žijících v chudobě. Čísla jsou z roku 2020, kdy na Slovensko udeřila pandemie. Nyní vystavila svůj účet. Dohromady s existenčně nízkými příjmy muselo vystačit až 660 tisíc osob, tedy každý osmý obyvatel Slovenska. Jde zejména o nezaměstnané, mnohodětné rodiny či důchodce nad 65 let. Pokud domácnost se dvěma dospělými a dvěma dětmi do 14 let nevydělá do 890 eur měsíčně a 10 676 eur za rok, propadá se pod hranici chudoby.

Navíc extrémní inflace poháněná válkou způsobuje, že tento smutný trend bude s velkou pravděpodobností pokračovat. „Letos bude inflace ještě vyšší kvůli postpademickému oživení a válce v Ukrajině, což přinese horší čísla,” odhaduje Viliam Páleník, prezident a odborný garant Institutu zaměstnanosti.

Ekonomové i analytici proto apelují na vládu, aby lidem poskytla adresnou pomoc. „Vláda by měla reagovat na šílený růst cen. A to – urychleně zvýšit dávky těm, kdo jsou na ně odkázáni, změnit valorizaci důchodů. A okamžitě či dokonce se zpětnou platností se musí zvýšit částka životního minima nejméně o 10 až 12 procent,” jmenoval například Jozef Mihál, který působil jako ministr práce v letech 2010 až 2012.

Díky vyššímu životnímu minimu se totiž automaticky zvýší všechny dávky, které jsou na růst životního minima navázány. Zda jsou to rodičovské příspěvky a daňové bonusy na děti, příspěvky pro invalidy, nebo dávky v hmotné nouzi.

Jak se od léta změní dávky

Retired woman managing on a low income

V závislosti na životním minimu se zvyšují například rodičovské dávky, ale až od 1. ledna 2023. K uvedenému datu se tak částka rodičovského příspěvku zvýší z částky 280 eur na 299 eur, pokud matka před narozením dítěte nepracovala. Pokud dostávala mateřské, tak částka rodičovského příspěvku poroste z částky 383 na 410 eura. Také od ledna se zvýší i přídavek na dítě z 25,88 na 27,66 eura. Více dostanou i těžce zdravotně postižené osoby, které pobírají opakované peněžní příspěvky na kompenzaci. Jde především o příspěvek na přepravu, na kompenzaci zvýšených výdajů. Zvýšení „hranice chudoby“ nadělá trochu problém budoucím žadatelům o předčasný důchod. Suma minimální penze se zvýší ze současných 261,70 na 279,75 eura. Může se tedy stát, že právě kvůli nesplnění této podmínky jim Sociální pojišťovna předčasnou penzi od ledna příštího roku nepřizná. (dh, tasr)

Vláda však reaguje po svém. Od července chce ministr Milan Krajniak (Jsme rodina) zvýšit životní minimum jen o 6,9 procenta a doplnit to vlastními sociálními balíčky, například miliardovým plánem zvýšit odvodové bonusy a přídavky na děti pro rodiče.