POKOJOVÉ ROSTLINY, KTERÝM SE DAŘÍ VE STÍNU

Mnohé pokojové rostliny původně rostly v džunglích nebo v lesích, pod korunami vyšších stromů. Jsou proto zvyklé na nízkou úroveň osvětlení a bude se jim dařit na stinném místě v interiéru. Další rostliny zase snesou stín, dopřejeme-li jim dostatek nepřímého světla. Přímé sluneční světlo může těmto rostlinám více uškodit než pomoci – při nesprávné poloze mohou trpět spálením nebo vadnutím listů. Jaké dekorativní pokojové rostliny jsou vhodné pro pěstování na stinném místě?

Nefrolepka vznešená

Nephrolepis exalata nebo bostonská kapradina je lehce pěstitelná pokojová rostlina. Nejlépe se cítí na světlém místě mimo přímé sluneční záření. Daří se jí ve vlhkém prostředí, ideální je proto zapařená koupelna.

Filodendron převislý

Popínavá stálezelená rostlina Philodendron scandens pochází z Karibiku a Střední Ameriky, kde šplhá po stromech. Sytě zelené listy ve tvaru srdce jsou dokonalým akcentem ve stinné oblasti interiéru. Pěstujeme ji v květináči, ze kterého rostlinu necháme dekorativně převiset nebo do květináče vložíme mechovou tyč, která funguje jako vertikální opora.

Kalatea a maranta

Kalantey a maranty se pěstují pro barevně vzorované listy. Na slunci mají tendenci scvrkávat se, proto jim vyhovuje stinné místo. Nejlepší se jim daří, pokud se pravidelně rosí.

Pokud rostliny zelence (Chlorophytum comosum) rostou na příliš světlém místě, barevné listy vyblednou, takže ztratí svoji krásu. Stíněné místo vytvoří nejlepší barvu a zajistí, aby zemina příliš rychle nevyschla.

Květy v každé místnosti vykouzlí ihned příjemnější atmosféru. Jsou krásné, voňavé, bez ohledu na to, jestli si vybereme luční nebo drahé exotické. Víte, jak upravit kytice,… Čti dál
Monstera skvělá

Ani Monstera deliciosa se nemusí pěstovat na plném nebo přímém slunci. Její velké listy totiž dokážou zachytit i slabší světlo a vytěžit z něho vše, co potřebují. Takže se jí daří i na stinném místě.

Areková palma

Shot of plants growing in vases at home

Areka (Chrysalidocarpus lutescens) umístěná na dřevěném stojanu na květináč je skvělou volbou, pokud potřebujeme huňatou pokojovou rostlinu, která vyplní prostor. Rozdělené listy propůjčují interiéru tropický nádech. Pěstujeme ji na stinném, ale světlém místě v interiéru a pravidelně zamlžujte.

Hojí

Většina rostlin rodu Hoja jsou epifytické rostliny, které se neparaziticky připojují k jiným rostlinám a využívají je jako růstovou podporu nebo kotvu. Daří se jim ve světlém, ale stinném prostředí v interiéru. Produkují třásně voňavých květů s hrubými okvětními lístky.