Sauna i ve vašem bytě? Dnes si ji můžete dovolit i vy!

To, co bylo někdy výsadou jen hrstky vyvolených, se dnes stává běžnou součástí moderní domácnosti. S nástupem koronaviru a omezení veřejných wellness zařízení se sauna stává součástí i našich domovů.

Věděli jste, že? Pravidelné využívání sauny:
Zmírňuje bolesti svalů a kloubů. Zvýšená cirkulace krve pomáhá snížit bolest svalů, zlepšit pohyb kloubů a zmírnit bolest při artritidě.
Zmírňuje a odbourává pocity stresu a nepohody. Zvýšená cirkulace také uvolňuje organismus a po náročném dni v práci nabudete v sauně příjemného pocitu pohody, který ve vás odbourává neklid a stres.
Buduje imunitu. Výzkumy dokazují, že tělo si po pravidelném saunování dokáže lépe poradit s nachlazením nebo rýmou. Zvýšené teplo stimuluje tělo k produkci většího počtu bílých krvinek. Vyšší počet těchto buněk znamená, že tělo je lépe vybaveno pro boj s bakteriemi a viry, které se do těla dostávají.
Zmírňuje astma. Lidé s astmatem mohou najít úlevu od nežádoucích příznaků tohoto onemocnění pobytem v sauně tím, že pomáhá otevřít dýchací cesty a uvolnit hlen.
Čistí kůži. Pobyt v horkém prostředí je jednou z nejstarších strategií krásy a zdraví. Horká pára zbavuje pleť nečistot a může být nápomocná také při léčbě akné.
Možná jste nad saunou do domácnosti v minulosti vůbec neuvažovali. Odrazovala vás vyšší cena, případně nedostatek místa.

Dobrou zprávou je, že dnes je možné si pořídit saunu již za méně než 2000 € s rozměry, které se velmi neodlišují od rozměrů běžného sprchového boxu.

Na trhu jsou dokonce dostupné sprchové boxy s funkcí sauny, které využijete hlavně v koupelně, kde není dostatek místa.

Pokud hledáte klasickou saunu, kde si vaše tělo odpočine při vysoké teplotě, tato možnost je pro vás.

V tomto typu sauny se tělo více potí a je v teplejším prostředí oproti infračervené sauně. Teplota ve finské sauně se může pohybovat kolem 80°C až 90°C.

V infračervené sauně se také nacházíme v místnosti obložené dřevem, ale rozdílem je způsob zahřívání. Teplota v infračervené sauně se může pohybovat kolem 40°C až 50°C.

I přes nižší teplotu, při pobytu v infračervené sauně pocítíte zahřátí těla, jelikož infračervená energie neohřívá vzduch, ale přímo lidské tělo.

V parní sauně se teplota pohybuje kolem 40 až 50 ° C, avšak vlhkost vzduchu zde dosahuje až 100%. Tato vysoká vlhkost, které v žádné jiné sauně nelze dosáhnout, je příznivá pro lidi s dýchacími problémy.

Z důvodu nižší teploty si pobyt v parní sauně mohou dovolit i lidé se zdravotními problémy, které jim neumožňují pobyt v klasické (finské) sauně.

Kolik lidí bude saunu využívat najednou?
Při vybírání sauny nezapomeňte zohlednit prostor a počet míst k sezení. Pokud v sauně rádi trávíte čas s blízkými a nemáte problém s prostorem, doporučujeme vám poohlížet se po saunách s větším počtem míst k sezení. V opačném případě najdete také širokou nabídku saun pouze pro jednu osobu.

Kam byste chtěli saunu umístit?
Před koupí nové sauny je dobré si promyslet její umístění. Přesně si zjistěte rozměry, ujistěte se, že máte přístupné vhodné elektrické napájení, a saunu lze do daného prostoru dostat (prostřednictvím stavebních otvorů nebo oken).

Tak jak? Už máte představu o sauně ve vaší domácnosti? Široký výběr nejen interiérových saun za výborné ceny naleznete také na Renovuj.sk, kde vám rádi poradíme a pomůžeme s výběrem.